Odwieczny problem rejestracji
Właściwie każdy z klientów, dla których projektujemy stronę rejestracji przedstawia listę kilkunastu elementów jakie muszą się na niej znaleźć. Kilkunastu elementów, które są całkowicie zbędne na tym etapie, a wg nas wręcz „wrogie”.
Co według klienta musi zawierać formularz rejestracji (dodajmy, że w dowolnym serwisie)? Zawsze jest to imię, nazwisko, mail, hasło, powtórka hasła, na 99% też telefon, adres, coraz częściej również osobno login, jakieś dane o rejonie w którym się mieszka, preferencjach … ile osób widząc do uzupełnienia takie kobyły wciska wstecz?
Na pytanie, czemu klienci na dzień dobry chcą odstraszać swoich użytkowników słyszymy, że to dział marketingu tak „chce”.
I tu (jakiś czas temu na spotkaniu) olśnienie! Jak przekonać marketingowców do prostej rejestracji? Wystarczy prosta, wręcz „łopatologiczna” argumentacja
Na 100 osób 97 w Państwa serwisie rezygnuje z rejestracji, i jeśli uda się prostą rejestracją stan ten zmienić np do 70 to zamiast 3 osób macie 30. Gdy po zarejestrowaniu co 10 uzupełni swoje dane to dział marketingu ma swoje 3 osoby które miał na początku a wy macie 27 więcej zarejestrowanych, którzy w późniejszym terminie mogą uzupełnić swoje dane.
I udało się … działy marketingu mają parcie na cyferki i wykresy, więc zadziałało.
Zresztą faktem jest, że osoby już zarejestrowane chętniej uzupełniają brakujące dane, niż niezarejestrowane zmuszane do wklepania całej kupy informacji do pól formularza.
Jak powinna wyglądać zatem rejestracja? A może dokładniej, proces rejestracji? Naszym zdaniem formularz rejestracyjny powinien zawierać tylko jedno pole adres e-mail.
Na podany e-mail wysyłana jest wiadomość z wygenerowanym hasłem, wbicie hasła w serwisie automatycznie powoduje aktywacje konta, a po pierwszym logowaniu od razu proponujemy zmianę hasła na swoje i uzupełnienie kilku podstawowych danych (nieobowiązkowo!).
Przydałby się duży serwis, który chciałby przeprowadzić badania i organoleptycznie stwierdzić czy prostsza rejestracja ma wpływ na przyrost kont czy może pełnych danych.
Tagi: ergonomia, logowanie, rejestracja, usability