Opóźnienia przy wdrażaniu projektów – tym razem mobile
Dwa projekty mobile prowadzone w podobnym czasie, w jednym odpowiadamy za całokształt prac graficzno-projektowych, w drugim pomagamy jedynie dokończyć pracę nad widokami. Oba projekty mają identyczne problemy, choć są wdrażane po dwóch stronach globu. I w jednym i w drugim osoby odpowiedzialne za programowanie raczą nas tekstami które powinno się zapisać dla potomnych, bo śmiechu mogą dostarczać przez lata.
Od programisty miałem szczęście usłyszeć między innymi dość ciekawe zdanie
Aplikacja nie działa bo została źle zaprojektowana przez desingera.
Całe szczęście że zrobiłem się powściągliwy ostatnio, i inni programiści wykpili wcześniej to twierdzenie wskazując twarde błędy w samej koncepcji kodu, bo bym miał kolejnego „fana”. Skoro to się dzieje tak często może warto choć pobieżnie przyjrzeć się problemowi.
Jako że my zajmujemy się tylko projektowaniem graficznym zleceniodawca zleca innemu podmiotowi prace deweloperskie. Nieśmiało sugerujemy osoby z którymi mieliśmy pozytywne doświadczenia – ale wychodzimy z założenia że w cudzy biznes z nogami się pchać nie będziemy. W obu przypadkach scenariusz jest ten sam. Wybrano firmę tańszą która zapewniała że sobie poradzi z palcem w nosie. I pod koniec deadline informuje że jednak nie da rady. Markotne miny wszystkich, projekt spaprany i trzeba szukać nowych wykonawców którzy „poprawią” aplikacje.
Poprawianie aplikacji po kilku dniach dochodzenia w kodzie „o co chodzi” okazuje się pisaniem od nowa. Koszta rosną wprost proporcjonalnie do czasu i wkurzenia klienta. To się dzieje notorycznie i odkąd moja pamięć sięga.
Czemu w tym pięknym kraju istnieją podmioty, z portfolio aplikacji, które kompletnie nie znają się na tym co robią? W designie się przyzwyczaiłem że mamy tanich gimnazjalistów robiących chłam i ludzi którzy potrafią swoją wiedzę i talent przelać na monitor/kartę. Ale że wśród programistów możliwe są takie fuszerki i mają one rację bytu to już nie jestem w stanie. Wydawało mi się że przy programowaniu mamy system zero jedynkowy. 0 = nie działa, 1 = działa.
Tagi: aplikacje mobilne, mobile, mobile application