Inwestorzy, programiści, developerzy, handlowcy … mówią „warstwa wizualna w projektach nie jest kluczowa”

Pytanie pewnego człeka dotyczyło udziału w startupach grafików i projektantów. Dyskusja różna przeważają opinie raczej stonowane ale mnie się wbiło w oczy kilka słów które podziałały jak płachta na byka.

No więc dowiedzmy się czym jest design i jakie on ma właściwie znaczenie.

Pytanie czy dobry design jest kluczowa kompetencja w startupie czy da sie bez niego

Ogólnie z wypowiedzi da się zauważyć nieco chłodne podejście do warstwy wizualniej w stylu „będzie to będzie nie będzie to nic się nie stanie”. A mnie się wydawało że sukces odnieść mogą rzeczy które mają 3 składniki – są przydatne, dobrze działają i dobrze wyglądają. Znaczy się że przyda się ty 3 lub 4 osoby potrafiące stworzyć coś fajnego.

A może startupowcy i biznesmeni zastanowią się że ten brak sukcesów na arenie światowej zawdzięczają swoim pomyłkom w priorytetach, między innym w tym że mają tak lekceważący stosunek do warstwy wizualnej. Każdy jest specem od desingu w tym światku, każdy programista potrafi odpalić photoshopa i zrobić button. Pytanie czy sama funkcjonalność z brzydkim buttonem nie powoduje że % odrzuceń na ich projekcie jest znacznie wyższa mimo zatrudniania/współpracy z specjalistami i „specjalistami” od usability czy UX.

No i pytanie czy w danym momencie lepiej zaoszczedzic czas i pieniadze, czy oprawe graficzna. Czasem czas jest wazniejszy. Po drugie, jak ktos jedziewg lean startup, to mvp powinno miec tylko niezbedne elementy.

Z kontekstu wnioskuje że grafika to marnotrawstwo czasu i pieniędzy. A ja się dziwię czemu klienci zachowują się tak a nie inaczej! Teraz jasne, skoro marnotrawią czas i pieniądze dla widzimisię jakiegoś tam niewielkiego odsetku ludków którzy lubią coś co jest ładne i funkcjonalne to co się dziwić że mają w dupie wygląd byle pod tym jakiś grafik się podpisał co by mieć świadomość odhaczenia listy „grafika jest”.

Design jest mniej ważny przy produktach B2B – jeśli udowodnisz firmie zysk z używania danego produktu to będą go używać choćby był brzydki i zagmatwany

Przyjdzie druga firma pokaże coś o takiej samej funkcjonalności i udowodni że lepiej zaprojektowane to mniej straconego czasu przez pracownika i większy zysk i cała teoria idzie w cholerę.

A na sam koniec definicja visual desingu specjalisty od user experience – architektura informacji – usability – analityka webowa:

visual design jest częścią UX designu definiując UX jako wszystko co wpływa na końcowe doświadczenie użytkownika

Czyli każdy specjalista UX jest grafikiem :D

Pierwszy raz spotkałem się z takim szufladkowaniem, ale skoro design jest tylko częścią, części, części – to faktycznie spokojne taką drobnostkę jak projektowanie graficzne można pominąć. Panowie od grafiki, rowy kopać a nie jakimiś pierdami się zajmować … a może startupy zaczniecie robić?

Tagi: , , , ,

 • Skąd te przywiązanie do brzydoty u co niektórych? Nie chcę wybierać miedzy czymś ładnym lub użytecznym, chce mieć jedno i drugie ;D

 • @Tomek nie jesteś miarodajny – jesteś grafikiem, niewielkim odsetkiem który ma najebane (sorki za kolokwializm) pod czaszką. Większość myśli „po co ładne, ma być funkcjonalne” albo jeszcze lepiej „po co ładne, ma być”.

 • Te quoty to takie typowe cwaniakowanie, że jakiś tam programista bawił się kiedyś Corelem i myśli, że potrafi stworzyć grafikę do interfejsu… niestety mam z takimi styczność : / heh

 • Dobry design działa jak lep na muchy, sprawia że jako użytkownik czujesz się wyjątkowo. Ludzie lubią przecież ładne rzeczy.
  Dlatego dziwi mnie takie podejście. Użyteczność jest bardzo ważna, ale w pojedynkę ma marne szanse na sukces.

 • klepster

  „Jak coś nie działa poprawnie, to niech przynajmniej ładnie wygląda.” – Bill Gates

 • Co do końcówki – może ich startupy nie będą wydajne i super użyteczne, ale będą urzekać wyglądem :P

 • @wikiyu pokaż taki startup zrobiony przez dobrego grafika, bez wydajności i bezużyteczny. Negatywne przykłady też pozwalają się uczyć.

 • terefere
 • bezużyteczny? niewydajny?

  jesteś pierwszą osobą z taką opinią, dzięki za info.

 • „Przyjdzie druga firma pokaże coś o takiej samej funkcjonalności i udowodni że lepiej zaprojektowane to mniej straconego czasu przez pracownika i większy zysk i cała teoria idzie w cholerę.”

  Tak mi się skojarzyło ;)
  http://cl.ly/0b2b0Y3j3E2b141M2q2H

 • Konrad

  @misz
  „bezużyteczny? niewydajny?
  jesteś pierwszą osobą z taką opinią, dzięki za info.”

  W obecnej formie (beta) taki właśnie jest.

 • pch

  Odnoszac sie do tekstu: http://startupsthisishowdesignworks.com/ :)

 • Jestem programistą z długoletnim doświadczeniem i wiem, że to programiści mają nawalone pod czaszką ;-)

  To właśnie oni tworzą koszmarne formularze z tysiącami opcji, z którym 90% normalnemu użytkownikowi nie jest potrzebna, to oni boją się podjąć decyzję i poprowadzić użytkownika za rękę. Bo dla większości z nich liczą się możliwości, wodotryski i ficzery.

  Sam taki byłem na początku :-) Na szczęście coraz więcej firm przykłada wagę do designu i wyglądu i świadomość się zmienia.

  Ja ze swojego doświadczenia wiem, że nie zaczynałbym startupu bez współpracy z designerem.

  Zresztą tak kochana firma Apple jest świetnym przykładem – tam zawsze design jest pierwszy i liczy się najbardziej. A rolą programisty czy inżyniera jest wykombinować jak to zaimplementować a nie odwrotnie.