Webdesign polskich stacji TV
Pisałem ten tekst w październiku … może czas opublikować? Nastąpiła jednak już pewna zmiana – tvp usunęła stronę która mnie osobiście się podobała zastępując przygotowywaną nową stroną i tekst poniżej dotyczący prac nad betą (obecnej strony) jest nie do końca aktualny.
Przy okazji pisania o dziele artegence, stronie tvn.pl przypomniało mi się moje przemyślenia o produkcji konkurencji – polsat.pl. Obie strony, jak na moje standardy są kiepskie. Tak duże firmy wydające na promocje tyle kasy, co jak co ale własne strony www powinny mieć na najwyższym poziomie. Idąc tym tropem myśli moje podążyły w kierunku wszystkich stron stacji telewizyjnych i z ciekawości zestawiły je ze sobą.
Z zestawienia udało się wywnioskować że ten temat (stron www) chyba bolesny jest i dla gigantów, maluczkich i dla lokalizowanych stacji. W swoim zestawieniu celowo ograniczyłem się do największych stacji i skierowanych do wszystkich grup wiekowych. Oczywiście z moimi opiniami nie trzeba się zgadzać, są one odzwierciedleniem moich prywatnych i subiektywnych uczuć.
Telewizja Polska (wszystkie programy – oceniam stronę stacji) swego czasu biczowana za podobieństwo do onet.pl teraz dostaje baty za odważny i ciekawy design. Olbrzymie zdjęcia tła oraz transparentność niektórym się podobają innym nie, ja zapisuję się do pierwszej grupy – pierwsze zaciekawienie rozwiązaniem ustępuje zadowoleniu czytelnością i łatwej nawigacji. Nie miałem żadnych problemów że znalezieniem interesujących mnie pozycji, dodatkowo podsuwając mi ciekawostki, które z chęcią przeglądałem. Większość stron wydaje się wymuskana i dopracowana do ostatniego piksela mimo że na pewno dostęp do wprowadzania kontentu mają pracownicy TVP niekoniecznie z doskonałym wyczuciem graficznym. Uwag wiele nie ma, może jedynie właśnie że tak odważne podejście nie każdemu userowi, przyzwyczajonemu do wp czy onetu się spodoba.
Pod adresem beta.tvp.pl zobaczymy właśnie chyba efekt tych przemyśleń – nowy serwis TVP, moim skromnym zdaniem już nijaki i bardzo podobny układem do onetu (znowu?). Czy to dobra droga, nie wiem, wydaje mi się że „misyjność” telewizji publicznej mogła by się objawiać też promocją dobrego designu. Co by było śmieszniej czytelność nowej wersji strony mnie wydała się znacznie mniejsza, choć może to być subiektywne odczucie związane z rozczarowaniem.
Obecna strona TVP w moim rankingu plasuje się na pierwszym miejscu, następna wersja tvp.pl uplasuje się już po środku stawki – ale zdecydowanie przed produkcją swojej konkurencji – strona stacji TVN znajduje się w moim osobistym rankingu na ostatnim miejscu. Błędy graficzne zrobione podczas produkcji tego „dzieła” w moich oczach wywołują iskierki paniki, śmiechu i niedowierzania. Stronę www pierwszej i największej komercyjnej stacji TV wykonała agencja która zawsze wydawała mi się pierwszą i największą agencją interaktywną – artegence.
Strona jest tak niedopracowana, że spokojnie całość można uznać za największą porażkę i zleceniobiorcy i zleceniodawcy. Wygląda jakby była wykonana przez amatora, a na dodatek ładnych parę lat temu (w 1998, pewnie by uszła). Na plus trzeba zaliczyć że do informacji dość łatwo dotrzeć (choć wydaje mi się że można by nawigację jeszcze poprawić). Pozwolę się samemu zacytować:
Pomysł jest, elementy (niektóre) fajne a tu jeb menu a’la rok 1994, jeb projekt nie przewidział miejsca na banner, jeb „inne programy” wwalone i pasującej jak pięść do nosa, jeb newsletter i dolna nawigacja wwalona w ramce zamiast w stopce o co się aż na kolanach prosi. Mnie się wydaje ten serwis wyjątkowo nieatrakcyjny – większość elementów nie pasuje do siebie w żaden sposób. Głupio krytykować artegence bo wydaje mi się że ja im do kolan ledwo co dostaje (no niestety z takim zapleczem biją każdego freelancera) ale … tu popełnili masakryczną ilość (wg mnie) błędów. Weźmy na ten przykład linki tekstowe, część z nich jest podkreślona, część pogrubiona a część jest inną wielkością fontów, same fonty mają ze 4-5 wielkości i nie ma to na pierwszy rzut oka żadnego odzwierciedlenia z hierarchią – po prostu tu mniejszy bo się nie mieści a tu większy bo za dużo światła.
Dalej czepiając się, nie ma konsekwencji w projektowaniu podstron z informacjami, interlinie aż proszą się o więcej światła (też w nich brak konsekwencji), pola formularza czy buttony wywołują zgrzyt zębów … co się stało że agencja o takim poziomie, doświadczeniem i taaaką załogą profesjonalistów na najwyższym poziomie popełniła taką stronę? Czepiać się można takiego mnóstwa elementów że aż strach – głupią ikonę „Shortcut Icon” dano bez przezroczystości co widząc na zakładkach w moim Firefoxie wywołuje u mnie lekką konsternację.
Pisząc o TVN, trzeba wspomnieć o telewizji „N”, której właścicielem jest stacja ale promowana jest zupełnie osobno. Platforma od początku miała dobrze oprawioną stronę www, niestety zawiera tak małą liczbę informacji że nie uwzględnię jej w rankingu.
Wspominany wcześniej Polsat, stronę ma o wiele bardziej spójną pod względem graficznym ale jakościowo nie odstają od swojej największej konkurencji. Strona wydaje się toporna, grafika zamiast wspomagać odbiór dość brutalnie go zakłóca. Zaokrąglenia, rogi boksów, typografia, interlinie, bannery, kolory … wymieniać można jeszcze sporo. Zastanawia (nie tylko przy tej strony) czemu mając takie materiały promocyjne własnych i nie tylko produkcji nie można wykonać ciekawego produktu. W wypadku polsat.pl nawet na tym czarnym tle można spokojnie by było zrobić bardzo ciekawy projekt (w głowie mi kiełkuje myśl żeby mając te same elementy pokazać inną jakość), tylko czegoś grafikowi zabrakło – albo umiejętności, albo większej swobody albo osoby decyzyjne, nie mające pojęcia o projektowaniu wsadzały swoje 3 grosze aż doprowadziły te projekty do takiego stanu.
…
TV4 na tle TVN i Polsatu wypada całkiem nieźle – z tym że trzeba przypomnieć o żenującym poziomie wymienionych stron. Czwórka niedawno zmieniła oprawę stacji, zdecydowanie powinna też zająć się oprawą strony www. Wygląda ona dość pospolicie, jak amatorskie stronki fanów gier, dla serwisu fanowskiego była by to znakomita oprawa ale stacji telewizyjnej nie przystoi.
Według mnie ma najsłabiej przemyślaną nawigację – dotarcie do informacji jest pracochłonne i niezbyt przyjazne. Ilość informacji jest też skromna, zdecydowanie więcej chciałbym się dowiedzieć o programach tej stacji. Mimo tych błędów, dzięki konkurencji wystawiam ocenę „ujdzie”.
Canal Plus jest płatną telewizją satelitarną dostępną dodatkowo w większości telewizji kablowych. Oprawa graficzna ich strony jest skromna, wysmakowana i zgodna z całą oprawą stacji. Boli straszliwie ulokowanie reklam po bokach które pasują do koncepcji strony równie dobrze jak smycz do iPhone – ani miejsca na nie ani styl dopasowany. Naprawdę ucinając boczne banery w photoshopie www.canalplus.pl zyskała parę punktów w moich oczach.
Nawigacja troszkę niestandardowo wykonana, ale po chwili można się przyzwyczaić i znaleźć interesujące informacje, niestety ilość i jakość już rozczarowuje. Mnie osobiście styl strony i elementów graficznych nie przypadł, ale spójność z całą koncepcją stacji pozwala stwierdzić ze webowe wrota canal+ są wykonane na dobrym poziomie.
HBO dla mnie w porównaniu do opisywanej wyżej konkurencji stoi na wyższym poziomie. Strona również w ciemnej tonacji ale zdecydowanie czytelniejsza, z lepiej rozwiązanym dostępem do informacji. Praktycznie wszystkie programy są dobrze opisane i ich znalezienie nie sprawiło mi problemu.
Strona miła dla oka i co więcej można napisać – na poziomie. Wg mojego subiektywnego zdania jest to miejsce tuż za TVP, fajnie zaprezentowana spójna z wizerunkiem stacji ramówka, ciekawe teksty, aktualność praktycznie zero wad.
Przejrzałem z ciekawości inne strony stacji o których się nie będę rozpisywał:
- Hallmark dziwnie skromnie wygląda strona w porównaniu z angielskojęzyczną wersją – taka kiepska polska adaptacja serwisu. Mało treści, kiepska grafika ala USA …
- AXN – wygląd ok, spójny z ramówką (choć nie każdemu musi przypaść do gustu), niestety ilość i jakość materiałów na stronach nie powala lekko mówiąc.
- Universalchannel to po prostu program stacji + kilka reklam, ładnie ale mało użytecznie. Faktem jest że odbiorców w polsce mają strasznie mało.
Tagi: canal+, design, hbo, polsat, telewizja, tv, tv4, tvn, tvp, web, webdesign