Zabezpieczenie freelancera cz.2

Cha, inicjatywa się rozwinęła i zaczynamy pracę nad idealną umową, a ja kontynuuje moje luźne nieprawnicze dywagacje o paragrafach zabezpieczających projektanta przed dojeniem (za warstwy.com) przez niektórych „niesfornych” klientów. Chciałbym jednak żebyście nie odnieśli wrażenia że trzeba się zabezpieczać przed każdym – większość naszych klientów jest jednak normalna :)

§ – ilość zmian

Każdy kto choć trochę projektuje spotkał się z klientami którzy podsyłają niekończące się uwagi zwane zawsze przez nich „poprawkami” (drobna sugestia – nie nazywajcie zmian „poprawkami”, poprawka może wynikać z waszego błędu a więc nie podkładajcie się). Są osobniki które wręcz dla tych uwag wysyłanych codziennie zamawiają projekt i potrafią poza zamęczeniem zleceniobiorcy dodatkowo zeżreć cały budżet projektu pozbawiając jakiegokolwiek zysku, nie mówiąc o ochocie do pracy.

Strony umawiają się że zleceniodawca po otrzymaniu …… przekaże, najdalej w …… dni, jedną listę uwag do przedstawionego projektu która zostanie naniesiona w czasie nie dłuższym niż …… dni.

Dobry zwyczaj, przyjmuj kolejne listy zmian dopiero po ustaleniu zakresu prac i zapłaceniu faktur, lub przynajmniej kolejnej części. Nierzadko się zdarza że klient dokonuje takiej ilości zmian że projekt najzwyczajniej już przestaje mu się podobać i po pierwszych zachwytach postanawia się udać do nowej ofiary która ma zrealizować jego (najczęściej bliżej nie określoną) wizję. Jeśli projekt się podoba ale chce ktoś go jeszcze zmieniać – proszę bardzo, uregulujmy rachunki i bierzmy się szybko za kolejne zmiany.

§ – dodatkowe prace

Dość częsta praktyka, klient szantażując, lub nawet lekko sugerując że od wykonania dodatkowych bannerów, logo, ulotek, czy wizytówek zależy bezpieczeństwo naszego projektu. Zawsze w korespondencji po prostu warto zadać pytanie wprost – czy przyjęcie projektu/zapłacenie faktury zależne jest od wykonania dodatkowych prac? Odpowiedź twierdząca jest świetną podstawą do zatrzymania zadatku i nie wydania projektu (z życia: po postawieniu sprawy tak, projekt idzie najczęściej bez dodatków) lub klient się reflektuje i proponuje jakieś dodatkowe pieniądze (najczęściej grosze). Oczywiście nie namawiam do stawiania tak sprawy za każdym razem – ja sam często wykonuje coś ekstra dla dobrego klienta za free, wierzajcie mi: dobry klient jest na wagę złota. Dobrą praktyką jest jednak zaznaczenie w umowie że wszelkie dodatkowe prace będą wycenione osobno, mimo że wcześniej wy-listowaliśmy dokładny zakres prac.

Strony ustalają że zadania nie wyszczególnione w zakresie prac nie stanowią części umowy.

Niby truizm ale warto dopisać już nie dla bezpieczeństwa a dla samej świadomości klienta jak sprawy się mają.

§ – etapy prac

Dla mnie to najważniejsza część umowy – konkretny podział prac na etapy. Każdy etap wymaga potwierdzenie/akceptacji klienta – a późniejsze zmiany do już zamkniętych etapów to renegocjacja 2 punktów umowy: czasu i kwoty.

Strony ustalają następujący harmonogram:

i tu już lista pasująca do projektu (u mnie lista czasem składa się z 3 punktów a czasem z ponad 10 … poniżej lista na szybko z założeniem że robię projekt strony głównej i 3 podstron:

 • do dnia …… przesłanie materiałów i wytycznych przez zleceniodawcę
 • przedstawienie wstępnego projektu przez zleceniobiorcę, składającego się z ……, w …… dni od dostarczenia ostatecznych materiałów i wytycznych przez zleceniodawcę
 • akceptacja i ewentualne przesłanie uwag do projektu musi nastąpić najpóźniej …… dni po przedstawieniu projektu
 • naniesienie uwag oraz przedstawienie ostatecznego kompletu projektów, przez zleceniobiorcę, musi nastąpić najpóźniej …… dni po akceptacji projektu wstępnego i ewentualnym przesłaniu uwag

Strony ustalają że każdy z etapów będzie akceptowany przez zleceniobiorcę a dalsze zmiany, po akceptacji, nie są częścią tej umowy

Nie chce mi się ładnie i „sucho” pisać zdań – bardziej chce pokazać kierunek w jakim powinny zastrzeżenia iść. Na sucho i gotowo mam nadzieje w większej grupie weźmiemy udział w przygotowaniu wzorcowej umowy dla freelancera.

cdn …

Tagi: , , ,

 • Dobre zabezpieczenia i mam nadzieje, że zostaną dodane kolejne etapy tworzenia idealnej umowy a następnie zebrane w całość :)

 • Bardzo dobry wpis, przydatny szczególnie początkującym, mnie samego dopiero bolesne doświadczenia nauczyły niektórych rzeczy.

 • Bardzo przydatne informacje, czas chyba zweryfikować swoje umowy.

 • A kiedy przesyłacie wynik prac klientowi/agencji/firmie itp.?
  Po otrzymaniu całości wynagrodzenia?

  …bo to raczej się nie sprawdza, żeby firma dostała np. logo na wektorach po opłaceniu ostatniej faktury…

  Jeśli mamy zapis dotyczący przyjęcia przedmiotu umowy to zwykle jest w nim określone, że klient ma czas na sprawdzenie go np w ciagu 5 dni. A jesli nie wniesie uwag to znaczy, że przyjął …itd. Wszystko OK.
  Tylko często jest tak, że wysyła się już pliki psd, wektory zanim wystawi się fakturę, czy otrzyma przelew z wynagrodzeniem.

 • Gosku

  A jak można się zabezpieczyć jeśli klient nie chce podpisywać żadnej umowy, chce mieć projekt wykonany „po cichu” bez odprowadzania podatku, czy też jak inaczej to zwać.

  Wziąć zaliczkę na samym początku, czy nalegać z umową co może skutkować tym, że klient poszuka kogoś innego kto zrobi mu to od ręki… ?

 • Gosku – brać zaliczkę. Skoro chce na lewo, to zaliczka jest jedynym zabezpieczeniem. A jesli klient chce dać, to… niech szuka kogoś innego :)

 • Bardzo fajna seria artykułów, dzięki :) Przyda się i to bardzo. Zwłaszcza że już od jakiegoś czasu myślałam nad zmodyfikowaniem własnej umowy.

  Nie miałam paragrafu dotyczącego listy zmian i teraz jak najbardziej jestem za. Mam nadzieję, że podziała to na tych, którzy po pięć razy zmieniają dany element, aż w końcu wybierają opcję, która była punktem wyjścia.

 • Absolutnie nic się nie wysyła dopóki kasa nie wpłynie w całości na konto.

  Można dać prewkę w niskiej rozdzielczości jpg.

 • @christobal … przeca klient nie zapłaci za kota w worku – zawsze trzeba pokazać np jpga

 • Prewkę pokazujesz, jak wpłynie kasa dajesz pełnoprawne pliki.

 • To oczywiste, że pokazujemy screeny i jest cały proces akceptacji na tych screenach. Pokazuje prewkę:) wystawiam fakturę i … ? Jeśli Klient zapłaci wcześniej – nie czekając 14 dni…przesyłam mu jego przedmiot umowy? Gdzie tak jest? W Polsce? A jak może sprawdzić czy ten przedmiot umowy nie ma wad? Na prewce? Na tej podstawie kwituje odbiór usługi graficznej? Przekaże plik PDF z folderem do drukarni, po czym dostaje info: pliki nie nadają się do druku? Hmm…ciekawe w jakim kraju tak jest…

 • Antek

  misz podeslij swoja umowę do wglądu :)

 • Tony

  Jak dla mnie wpis jest świetny, czekam na kolejne. Jakiś progress ? Ponad rok minął i nadal nie mamy takiej przykładowej umowy o dzieło